Recytacjami prozy i poezji od Jana Kochanowskiego i Piotra Skargi, przez Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego po Kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II ukazane były najistotniejsze w historii Polski wydarzenia: po Chrzcie Polski, Bitwie pod Grunwaldem, Potopie Szwedzkim, rozbiorach Polski i odzyskaniu niepodległości, związane także z historią Kościoła katolickiego: ze świętymi patronami Polski: św. Wojciechu i św. Stanisławie, św. Andrzeju Boboli, św. Maksymiliane Kolbe, św. siostrze Faustynie, św. Janie Pawle II oraz intronizacji Matki Bożej na tron Polski 1 kwietnia 1656 roku przez króla Jana Kazimierza we lwowskiej katedrze, przez zawierzenie Polski w 1921 roku przez Marszałka i Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w podziękowaniu za Cud nad Wisłą z sierpnia 1920 roku.

Pieśni religijne i patriotyczne przeplatały recytacje: od "Bogarodzicy" po "Boże coś Polskę", także z udziałem pielgrzymów. Akompaniowali wykonawcom: prof. Olga Wołkowa oraz młody pianista, licealista z Pruszkowa, IGOR STAWIEREJ, który zagrał na fortepianie także utwory Fryderyka Chopina.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor i założyciel "Radia Maryja" i "Telewizji Trwam" podziękował zespołowi, a szczególnie Barbarze Dobrzyńskiej i za scenariusz, i za reżyserię, i za prowadzenie koncertu.

 

Obsada:

Barbara Dobrzyńska, mezzosopran - śpiew

Hanna Okońska, sopran, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - śpiew

Magda Michalik, absolwentka WSKSiM w Toruniu, recytacje i śpiew

Ryszard Morka, bas, solista Opery Narodowej - śpiew

Maciej Gąsiorek, aktor scen warszawskich - recytacje

Wiktor Kowalski, baryton - śpiew

Piotr Zajączkowski, absolwent WSKSiM w Toruniu - recytacje

Damian Szmagliński, absolwent WSKSiM w Toruniu - recytacje

Prof. Olga Wołkowa - akompaniament

Igor Stawierej, pianista - akompaniament i wykonawca utworów Chopina

 

Scenariusz i reżyseria - Barbara Dobrzyńska