Brak szacunku dla kultury polskiej i jej twórców: Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina był z kolei inspiracją do pokazania sceny, w której Michał Szymkiewicz znakomicie prezentuje "osiągnięcia" polskich wytwórców wódek: "Pan Tadeusz" i "Chopin", bezczeszczących imię wybitnych Polaków.

W spektaklu wystąpili - oprócz Barbary Dobrzyńskiej i Piotra Rzymyszkiewicza, który świetnie zagrał Marian Hemara - także młodzi aktorzy. Szczególnie podobała się Paulina Kościółek, absolwentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która,  mimo iż nie jest zawodową aktorką, pokazała niezwykły charakterystyczny talent aktorski. Łukasz Żmuda, student II roku WSKSiM, nie tylko akompaniował aktorom na pianinie, ale pięknie zagrał solo Chopina. Oprócz talentów aktorskich Michał Szymkiewicz i Tomasz Bieliński są również utalentowanymi muzycznie, o czym można było się przekonać, oglądając ich występy. 

Spektakl mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielił Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Kasprzyk, za co Barbara Dobrzyńska, dyrektor Teatru Fijewskich serdecznie mu podziękowała.

Na sali w Amicusie, wypełnionej po brzegi, byli obecni zaproszeni kombatanci, a wśród nich byli żołnierze Armii Krajowej i powstańcy warszawscy. Pani Hanna Szczepanowska, żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego, podziękowała serdecznie po przedstawieniu całemu zespołowi Teatru za niezwykle inteligentny spektakl, dotykający bolesnych wydarzeń, które dzieją się obecnie w naszej Ojczyźnie dzięki tzw. opozycji.

 

Obsada:

Barbara Dobrzyńska, Paulina Kościółek

Tomasz Bieliński, Piotr Rzymyszkiewicz, Michał Szymkiewicz

Łukasz Żmuda - akompaniament

Scenariusz i reżyseria - Barbara Dobrzyńska